کیا موتورز

تاریخچه

KIA

معرفی شرکت خودرو سازی کیا موتورز

 

کیا موتورز یک شرکت خودروسازی کره‌ای است ، که به‌عنوان زیرمجموعه‌ ای از هیوندای ، محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۳ با تولید ۲٫۷۵ میلیون دستگاه خودرو ، دومین خودروساز کره جنوبی شناخته شد. کمپانی کیا موتورز ، قدیمی‌ ترین خودروساز کره جنوبی محسوب می‌شود. کیا موتورز هم‌اکنون دارای ۸ کارخانه تولیدی است ، که در کشورهای ایالات متحده آمریکا ، چین ، کره جنوبی ، ویتنام  و اسلواکی مستقر می‌باشند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر سئول قرار دارد و سهام آن در بازار بورس کره دادوستد می‌شود. شرکت هیوندای موتور با در اختیار داشتن ۳۳٫۹۹٪ درصد از سهام کیا موتورز ، بزرگترین سهام‌ دار آن به‌ شمار می‌آید.

شرکت کیا موتورز به‌عنوان قدیمی‌ ترین شرکت خودروسازی کره ای ، در سال ۱۹۴۴ با موضوع ساخت و تولید مفتول‌های فلزی و دوچرخه‌سازی ، شروع به کار نمود. در سال ۱۹۵۲ ، این شرکت نام خود را از «صنایع دقیق کیونگ سانگ» به کیا تغییر داد و چندی بعد شروع به ساخت موتورسیکلت ، کامیون و خودروی سواری کرد. در سال ۱۹۸۶ و با همکاری شرکت فورد ، کیا موتورز مبادرت به ساخت برخی از مدل‌های مزدا مانند مزدا فامیلا هم برای بازار داخلی و هم برای بازار خارجی (جهت صادرات) نمود. این مدل‌ها همچنین شامل کیا پراید (بر مبنای مدل مزدا ۱۲۱) و کیا آولا بودند ، که در بازار آمریکای شمالی و استرالیا با نام‌های فورد فستیوا و فورد اسپایر به فروش رفت.

کیا موتورز که در سال ۱۹۸۶ تنها ۲۶ دستگاه خودرو تولید کرده بود ، در سال ۱۹۸۷ در فاصله تنها یک سال ، تولیدش را به ۹۵٫۰۰۰ دستگاه افزایش داد. در سال ۱۹۹۲ ، کیا موتورز آمریکا ، در ایالات متحده آمریکا شروع بکار نمود. اولین خودروی دارای برند کیا ، در ایالات متحده از طریق ۴ شعبه نمایندگی فروش در پورتلند ، اورگن و در فوریه ۱۹۹۴ به‌ فروش رفت. از آن زمان ، کیا به صورتی روش‌ مند فعالیت خود را توسعه داد. نمایندگی‌ های فروش در سال ۱۹۹۴ مدل کیا سفیا این شرکت را به فروش رساندند و بعد از مدتی ، اندک خط تولید محصول این شرکت ، از طریق مدل کیا اسپورتیج ، شرکت گسترش یافت.

با این حال ، ورشکستگی شرکت کیا در سال ۱۹۹۷ ؛ که در جریان بحران مالی آسیا رخ داد ، موجب گردید که این شرکت توسط دیگر شرکت خودروساز کره ای ، هیوندای موتور در سال ۱۹۹۸ از طریق خرید سهام شرکت فورد ، که در سال ۱۹۸۶ بخشی از سهام این شرکت را خریداری نموده بود ، تصاحب گردد.

در سال ۱۹۹۸ ، شرکت کیا موتورز با مدیریت هیوندای موتور گروپ ، شروع به صادرات خودروی کیا منتور نمود. این مدل از کیا رقیب مدل‌ها فورد اسکورت و اپل آسترا در بازار اروپا بود ، که به جهت قیمت پائین ، فروش نسبتأ خوبی در اروپا داشت. سپس در اواسط دهه ۱۹۹۰ مدل هاچ‌ بک منتور ، با نام کیا شوما عرضه شد. تغییر ظاهری (فیس لیفت) که در سال ۱۹۹۹ صورت گرفت ، کیا منتور را همچنان در رده سدان نگاه داشت.

مدل ها