پاگانی

تاریخچه

Pagani

معرفی شرکت خودرو سازی پاگانی

 

پاگانی یک شرکت خودروسازی ایتالیایی است که در زمینه ی تولید خودروهای اسپرت و فیبر کربن فعالیت می‌ کند. این شرکت در سال ۱۹۹۲ توسط هوراسیو پاگانی در شهر سان چزاریو سول پانارو در نزدیکی مودنا ایتالیا بنیان گذاشته شد.

شرکت پاگانی تولید بسیار محدودی دارد، آنچنان‌ که از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ تنها ۱۰۶ دستگاه از انواع زوندا عرضه کرده ، که البته از این سال به بعد فعالیت این کمپانی افزایش یافته حتی در کشورهای اروپایی و آمریکا نمایندگی ایجاد کرده‌ است. این شرکت رابطه ی نزدیکی با گروه دایملر آ .گ به‌ ویژه با شرکت مرسیدس آ ام‌ جی دارد.

هوراسیو پاگانی (زاده ۱۹۶۰ آرژانتین) اواخر دهه هشتاد میلادی از مدیریت بخش مواد کامپوزیت‌ های شرکت لامبورگینی استعفا داد و شرکت پاگانی را در زمینه تولید کامپوزیت تأسیس کرد. پاگانی پس از مدتی همکاری با لامبورگینی ، تصمیم به تولید خودرو گرفت و پروژه‌ ای با عنوان C8 را آغاز کرد.

این خودرو پس از چند تغییر نام ، تست موفقی را پشت سر گذاشت که موجب همکاری مرسدس بنز در تأمین موتور ۱۲ سیلندر خودرو شد. سرانجام تولید نخستین خودروی شرکت با نام زوندا سی ۱۲ (Zonda C12) از سال ۱۹۹۹ آغاز شد.

پاگانی تولید مواد کامپوزیت به‌ ویژه فیبر کربن را همچنان ادامه می‌ دهد.

زوندا اولین مدل شرکت پاگانی به شمار می‌ رود که دارای موتور ۱۲ سیلندر در وسط است. این موتورها را شرکت مرسدس آ ام‌ جی تولید می‌ کند. جدید ترین محصول این کمپانی خودرویی است با نام Huayra.

پاگانی همچنین زوندا چینکو (Zonda Cinque) را که محصولی بین مدل‌ های R و F است را تولید کرده‌ است. در این مدل از ترکیب فیبر کربن و تیتانیوم برای ساخت بدنه و رینگ‌ های آن نیز از ترکیب آلومینیوم و تیتانیوم بهره برده‌ است. از این مدل گران‌ قیمت تنها چند دستگاه تولید شده‌ است.

پاگانی در نمایشگاه خودروی ۲۰۱۰ ژنو، مدل جدید و بسیار ویژه «زوندا تریکالر» (Zonda Tricolore) را به نمایش گذاشت.

مدل ها

اخبار مرتبط