مکلارن

تاریخچه

Mclaren 

معرفی شرکت خودرو سازی مکلارن

 

مکلارن یک شرکت تولید کننده خودروهای اسپرت بریتانیایی است. مکلارن با هدف ساخت خودروهای شهری با تکنولوژی ماشین‌ های مسابقات فرمول یک در سال ۱۹۸۹ با نام مکلارن کارز تأسیس شد. این شرکت همکاری نزدیکی با تیم فرمول یک مکلارن ریسینگ دارد و بخشی از گروه مکلارن است.

مک‌ لارن اف ۱ اولین محصول تولید مک‌ لارن است. اف ۱ خودروی اسپرت سه نفره‌ ای است که توسط گوردون ماری طراحی شده‌ است. موتور این خودرو ۱۲ سیلندر ساخت ب ام و است که حجمش ۶۰۶۴ سی‌ سی است و ۶۲۷ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. شتاب صفر تا ۹۷ کیلومتر این خودرو ۳ ثانیه است.

مک لارن اف 1

تولید اف ۱ در سال ۱۹۹۲ آغاز شد. مدل ال‌ ام این خودرو در سال ۱۹۹۵ و مدل جی‌ تی در سال ۱۹۹۷ عرضه شد. مدل جی‌ تی‌ آر از این خودرو هم بین سال‌ های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ تولید شد . تولید این خودرو در ماه مه سال ۱۹۹۸ بعد از ساخت ۱۰۰ دستگاه متوقف شد. در مجموع ۶۴ دستگاه اف ۱، پنج دستگاه  مدل ال‌ ام ، سه دستگاه جی‌ تی ، ۹ دستگاه جی‌ تی‌ار۹۵، ۹ دستگاه جی‌ تی‌آر۹۶ و ده دستگاه جی‌ تی‌ار۹۷ ساخته شد.

مک لارن اس ال آر 

در سال ۱۹۹۹ مک‌ لارن با همکاری مرسدس بنز مدل اس‌ ال‌ آر را طراحی کرد. آن زمان دایملر - کرایسلر بیشتر سهام مک‌ لارن را در اختیار داشت و موتور تیم مسابقات فرمول یک مک‌ لارن را هم از طریق مرسدس بنز، شرکت اقماری خود ، تأمین می‌کرد. اس‌ ال‌ آر موتور هشت سیلندر ۵٫۵ لیتری داشت که ۶۲۶ اسب بخار نیرو تولید می‌کرد. شتاب صفر تا ۹۷ کیلومتر در ساعت این خودرو ۳٫۸ ثانیه بود. در سال ۲۰۰۶ مدل قوی‌ تری از اس‌ ال‌ آر به نام اس‌ ال‌ آر ۷۲۲ ادیشن عرضه شد که قدرت موتورش ۶۵۰ اسب بخار بود و حداکثر سرعتش ۳۴۰ کیلومتر در ساعت بود. در سال ۲۰۰۷ مک‌لارن اس‌ ال‌ آر کانورتبل ساخته شد.

مدل ها

اخبار مرتبط