مزدا

تاریخچه

Mazda 

معرفی شرکت خودرو سازی مزدا

 

مزدا یک شرکت خودروسازی ژاپنی است ، که در سال ۱۹۲۰ توسط جوجیرو ماتسودا تأسیس شد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهرستان آکای ، هیروشیما، ژاپن قرار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۶ بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو تولید نمود. هم‌ اکنون  (۲۰۱۸)  شرکت مزدا در جایگاه پانزدهم از بزرگترین تولید کنندگان خودرو در جهان قرار دارد.

جوجیرو ماتسودا بنیانگذار شرکت خودروسازی مزدا با الهام از اهورامزدا و با توجه به تشابه اسمی نام خانوادگی اش با کلمه مزدا، این نام را بر اولین محصول خود گذاشته است. بر پایه اظهارنظر وبگاه مزدا دلیل نام‌ گذاری این شرکت این طور بیان شده‌است : «نام شرکت مزدا برگرفته از نام اهورامزدا خدای اولین تمدن‌ های غرب آسیا است. ما اهورامزدا را به خدای خرد ، اندیشه و هماهنگی تفسیر کردیم . به عنوان منشأ هر دو تمدن شرقی و غربی و همین‌ طور به عنوان نمادی از فرهنگ خودرو. این آمیختگی از تمایل به دستیابی به صلح جهانی و توسعه صنعت خودرو انجام شد.

شرکت مزدا به عنوان تولید کننده ابزار و ماشین آلات در سال ۱۹۲۰ پایه‌ گذاری شد و از سال ۱۹۳۱ به تولید خودرو نیز پرداخت. این شرکت در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش ژاپن تولید اسلحه و جنگ‌ افزار نمود. اولین اتومبیل دارای چهار چرخ این شرکت با نام مزدا ۳۶۰ در سال ۱۹۶۰ وارد بازار شد.

اتومبیل‌ های سواری و وانت‌ های مزدا از دهه هفتاد میلادی وارد ایران شدند. مزدا ۹۲۹ کوپه به یکی از اتومبیل‌ های کوچک و پرطرفدار آن زمان تبدیل شد. همچنین وانت‌ های مزدا نیز از آن زمان تاکنون در ایران مورد استفاده بوده‌اند.

گروه بهمن از سال ۱۳۳۸ به مونتاژ وانت سه چرخ مزدا با ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم و پس از آن از سال ۱۳۵۰ به ساخت و مونتاژ انواع وانت‌ های مزدا شامل مدل‌ های ۱۰۰۰ و مدل ۱۶۰۰ پرداخته‌ است.

این شرکت از آن زمان (با نام‌ های شرکت اتومبیل سازی مزدا و ایران وانت) به مونتاژ خودروهای مزدا ادامه داده و از سال ۱۳۷۸ سواری مزدا 323F و 323SL را تولید نمود. سپس با عرضه ی سواری مزدا323FL تا سال ۱۳۸۶ در پنج تیپ و با موتور ۱۶۰۰ سی‌ سی توانست فروش خود را گسترش دهد و خط مونتاژ سواری محبوب مزدا ۳ با موتور ۲۰۰۰ سی سی را از شرکت ژاپنی گرفته و آن را در سه تیپ ارائه کند.

مدل ها

اخبار مرتبط