لکسوس

تاریخچه

Lexus

معرفی شرکت خودرو سازی لکسوس یا لکسس

 

لکسوس یا لکسس یک شرکت خودروسازی ژاپنی است ، که وظیفه طراحی ، تولید و توزیع خودروهای لوکس شرکت تویوتا را برعهده دارد.

شرکت لکسس در سال ۱۹۸۹ توسط  مدیرعامل وقت تویوتا ؛ ایجی تویودا در ایالات متحده آمریکا راه‌ اندازی شد.

امروزه لکسس به برندی بین‌ المللی تبدیل شده ، که به‌ عنوان بزرگترین تولید کننده اتومبیل‌ های سفارشی و خاص ،  در کشور ژاپن شناخته می‌شود. این شرکت در حال حاضر تولیدات خود را در ۷۰ کشور جهان عرضه می‌کند و یکی از ۱۰ نشان تجاری یا برند برتر ژاپن ، بر پایه میزان ارزش بازار، به‌ شمار می‌آید.

دفتر مرکزی شرکت لکسس در شهر ژاپن قرار دارد و دفاتر بین‌ المللی و مراکز عملیاتی آن نیز در شهرهای بروکسل ، بلژیک و تورانس ، کالیفرنیا مستقر می‌باشند.

ریشه‌ های تأسیس لکسس به پروژه‌ ای مخفی بازمی‌گردد ، که توسط کمپانی تویوتا به‌ منظور طراحی و ساخت خودرویی سدان در سال ۱۹۸۳ با نام پروژه اف ۱ آغاز و در سال ۱۹۸۹ با عرضه خود روی لکسس ال‌ اس راه‌ اندازی شد.

در سال ۱۹۸۳ مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره وقت شرکت تویوتا ، ایجی تویودا ، جلسه‌ ای فوق‌ العاده با مدیران ارشد کمپانی تویوتا ترتیب داد و در آن جلسه از آنان پرسید ، که آیا امکان دارد که تویوتا بتواند وارد کلاس خودروهای لوکس شده و با نام‌ های بزرگ این کلاس رقابت کند ؟! این پرسش تویوتا را وارد پروژه‌ ای به نام اف۱ (فلگ‌شیپ ۱) کرد ، که هدف آن ، تولید خودرویی قابل رقابت با سایر اتومبیل‌ های مطرح این کلاس بود.

محصول نهایی پروژه اف ۱ خودروی لکسس ال‌ اس بود. ولی در پی موفقیت تویوتا در فروش دو مدل جدید تویوتا کریسیدا و تویوتا سوپرا ، مجریان پروژه اف ۱ توسعه این دو مدل را آغاز کردند. همچنین طراحان این پروژه بر روی توسعه دو مدل دیگر تویوتا کراون و تویوتا سده نیز شروع بکار نمودند.

پروژه اف 1

در ماه مه  سال ۱۹۸۵ تیمی از مهندسان پروژه اف ۱ جهت توسعه طرح‌ ها و مطالعات انجام شده و پیدا کردن نقطه شروع ، به ایالات متحده سفر کردند و یک خانه در لاگونا بیچ ، کالیفرنیا اجاره نمودند. در ژوئیه همان سال ، ساخت اولین خودروی لکسس در دستور کار قرار گرفت.

ماه مه سال بعد یعنی ۱۹۸۶ زمان تست اولین خودروی تولید شده توسط پروژه اف ۱ در شبکه اتوبان‌ های آلمان بود. در سپتامبر همان سال شروع گسترده تست خودروی ساخته شده ، در خیابان‌ های آمریکا شروع شد.

مدل ها

اخبار مرتبط