فیات

تاریخچه

Fiat

معرفی شرکت خودرو سازی فیات

 

فیات یک  شرکت خودروسازی ایتالیایی است ، که در زمینه تولید انواع خودرو ، موتورهای خودرو و وسایل نقلیه تجاری فعالیت می‌کند. این شرکت همچنین ارائه‌ دهنده خدمات مالی و صنعتی است ، که دفتر مرکزی آن ، در شهر تورین ، در شمال ایتالیا قرار دارد.

شرکت فیات در سال ۱۸۹۹ توسط جووانی آنیلی تأسیس شد. این شرکت که در گذشته تانک ، لوکوموتیو ، تراکتور ، هواپیما و بالگرد نیز تولید کرده، در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان بزرگ‌ ترین خودروساز ایتالیا و ششمین خودروساز بزرگ جهان ، معرفی شده‌ است.

دارایی‌های گروه خودروسازی فیات غالباً در بیرون از خاک ایتالیا قرار دارند ، که بخش اعظم آن ، در کشور برزیل مستقر می‌باشد. کمپانی فیات همچنین در کشورهای آرژانتین و لهستان نیز دارای کارخانجات تولیدی است. شرکت فیات سابقه طولانی در واگذاری حق امتیاز به دولت‌ها و سایر کمپانی‌ها ، بدون در نظر گرفتن سیاست محلی در کشور آنها ، دارد. این شرکت ایتالیایی همچنین ، در شرکت‌های خودروسازی مستقر در فرانسه ، ترکیه ، مصر ٫ آفریقای جنوبی ٫ هند ، صربستان ، پاکستان و چین، سرمایه‌ گذاری‌های مشترک دارد.

گروه صنعتی فیات در طول بیش از یک قرن فعالیت ، موفق به خریداری شرکت‌های زیادی شده‌است. فیات در سال ۱۹۶۸ لانچیا را بدست آورد ، در ۱۹۶۹ فراری و در ۱۹۸۶ شرکت آلفا رومئو را از دولت ایتالیا خریداری نمود ، در ۱۹۹۳ خودروسازی مازراتی را تصاحب کرد ، در سال ۲۰۱۱ نیز به‌ ترتیب کرایسلر ، دوج و جیپ را بدست آورد. این شرکت ، از طریق شرکت تابعه صنایع فیات نیز مالک ۸۹٫۹٪ درصد از سهام شرکت صنایع سنگین اویکو می‌باشد. از تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۴ در پی تأسیس گروه فیات کرایسلر اتومبیلز، شرکت فیات و کرایسلر، به‌همراه کلیه شرکت‌های تابعه ، زیرمجموعه و فرعی آنها ، زیر چتر این گروه خودروسازی ، که توسط فیات مدیریت می‌شود ، قرار گرفتند.

شرکت فیات در سال ۱۸۹۹ به وجود آمد. در آن زمان جووانی آنیلی به همراه چند سرمایه‌گذار دیگر ، شرکتی را تأسیس کردند و آن را فابریکا ایتالیانا اتومبیلی تورینو نام نهادند. در سال ۱۹۰۶ نام شرکت به فیات (حروف ابتدایی نام اصلی) تغییر پیدا کرد ، که مختصر شده نام نخست کمپانی بود. شرکت فیات با مدیریت آنیلی کار خود را شروع کرد و پس از تأسیس اولین کارخانه خود در ایتالیا ، شروع به تولید کرد و هشت نمونه از اولین خودروهای خود که از یک مدل اتومبیل بنز ، الهام گرفته شده بود را ساخت.

اولین کامیون فیات در سال ۱۹۰۳ عرضه شد. در سال ۱۹۰۸ اولین خودروی فیات به ایالات متحده آمریکا صادر شد ، که آغازی برای گسترش فعالیت‌های شرکت بود. همچنین در همان زمان ، اولین موتور هواپیمای این شرکت نیز ساخته شد، در طول سال‌های بعد ، تاکسی‌های فیات در اروپا به راه افتادند.

در اواخر دهه ۱۹۱۰ جووانی آنیلی ، با هنری فورد ملاقات نمود و در پی آن ، از کارخانه فورد در ایالات متحده آمریکا بازدید کرد و بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. او تصمیم گرفت تولید انبوه به سبک آمریکایی را در شرکت خود استفاده کند، سپس کارخانه لینگوتو را راه‌اندازی کرد ، که در آن زمان بزرگترین کارخانه در اروپا بود. این کارخانه سریعاً به نماد صنعت ایتالیا تبدیل شد. تولید به سرعت افزایش یافت و به ساخت دومین کارخانه در تورین منجر شد. قبل از آغاز جنگ جهانی دوم ، فیات ۵۰٫۰۰۰ کارمند را در استخدام داشت و به عنوان انگیزه‌ای در اقتصاد کشور ایتالیا محسوب می‌شد.

در سال ۱۹۱۰ کارخانه فیات در نیویورک تأسیس شد ، که تولید آن با آغاز جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۷ متوقف شد. در سال ۱۹۲۸ مدل فیات ۵۰۹ تولید گردید. در ۱۹۳۰ فیات دو خودرو کم‌ مصرف را عرضه کرد ، که با استقبال خوبی مواجه شدند. با شروع جنگ جهانی دوم ، شرکت فیات دچار رکود شد و جووانی آنیلی نیز در سال ۱۹۴۵ درگذشت. در همین زمان ، شرکت مجبور به تولید خودروهای نظامی برای ارتش ایتالیا شد و حتی هواپیمای نظامی سی‌ آر.۴۲ را نیز عرضه کرد.

مدل ها

اخبار مرتبط