فراری

تاریخچه

Ferrari

معرفی شرکت خودرو سازی فراری

 

فراری یک  شرکت خودروسازی ایتالیایی است ، که در زمینه طراحی و تولید خودروهای لوکس ، اسپورت و سوپراسپورت فعالیت می‌نماید.

پیشینه تأسیس شرکت فراری به سال ۱۹۲۹ و راه‌اندازی شرکت اسکودریا فراری ، توسط انزو فراری بازمی‌گردد. این شرکت در سال‌های نخست ، در زمینه طراحی و ساخت خودروهای مسابقه‌ای ، همچنین حامی مالی مسابقات اتومبیل‌ رانی فعالیت می‌کرد. این شرکت از سال ۱۹۴۷ تولید اتومبیل‌های جاده‌ای ، با برند فراری را آغاز نمود. در سال ۱۹۶۹ شرکت خودروسازی فیات ، اقدام به خریداری ۵۰٪ از سهام این شرکت نمود ، که در سال ۲۰۰۸ مالکیت فیات در فراری به ۸۵٪ افزایش پیدا کرد. هم‌اکنون شرکت اکسور با در اختیار داشتن ۲۲٪ و پیرو فراری (فرزند انزو) با ۱۰٪ از سهام این شرکت ، مالکین اصلی فراری به‌شمار می‌آیند ، همچنین بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس نیویورک و بورس ایتالیا معامله می‌شود.

در ۱۸ فوریه ۱۸۹۸ انزو آنسلمو فراری ، در شهر مودنا کشور ایتالیا و در خانواده‌ای صنعتگر زاده شد. انزو در جوانی علاقه زیادی به تحصیلات رسمی و آکادمیک نداشت ، ولی شیفته مسابقات اتومبیل‌ رانی بود. او دوران سربازی را در جنگ جهانی اول آغاز نمود ، ولی در حین خدمت در سال ۱۹۱۶ بر اثر شیوع بیماری آنفلوآنزا ، به شدت بیمار و از سربازی معاف شد. در همان دوران ، پدر وی نیز بر اثر همین بیماری درگذشت.

بحران اقتصادی و مالی ناشی از جنگ، باعث شد تا شرکت خانوادگی آن‌ها ورشکسته شود و انزو فراری پس از تلاش ناموفق برای استخدام در کارخانه فیات ، در شرکت کوچکی به‌نام سی‌ ام‌ ان که در زمینه تبدیل انواع کامیون و وانت به خودروهای سواری فعالیت داشت ، مشغول به کار شد.

فراری جوان ، در سال ۱۹۱۹ با حضور در تیم اتومبیل‌رانی شرکت سی‌ ام‌ ان ، وارد دنیای مسابقات رالی شد ، ولی موفقیت چندانی کسب نکرد. وی در سال ۱۹۲۰ شرکت سی‌ ام‌ ان را برای کار در شرکت آلفا رومئو ترک کرد و با تیم فرمول یک آلفا رومئو ، توانست موفقیت قابل‌توجهی را در مسابقات محلی به دست آورد.

فراری پس از کسب موفقیت‌های متعدد ، با علم به اینکه موفقیت وی در مدیریت تیم ، بیشتر از رانندگی حرفه‌ای است ، در سال ۱۹۲۹ تیم اتومبیلرانی فراری را تأسیس کرد و از رانندگی اتومبیل‌های مسابقه‌ای ، دست کشید. تیم فراری توانست با بهینه‌سازی اتومبیل‌های ساخت آلفا رومئو ، به موفقیت چشمگیری دست یابد. انزو فراری از سال ۱۹۳۸ رسماً به عنوان مدیر واحد تولید خودروهای مسابقه‌ای شرکت آلفا رومئو منصوب گردید. هم‌ زمان با جنگ جهانی دوم ، دولت موسولینی شرکت آلفارومئو را مصادره نمود.

اخبار مرتبط