شورلت

تاریخچه

Chevrolet

معرفی شرکت خودرو سازی شورلت

 

شورلت یک شرکت خودروسازی آمریکایی است ، که هم‌اکنون نام برند گروهی از خودروهایی می‌باشد ، که توسط جنرال موتورز تولید می‌شوند.

این شرکت ، در سال ۱۹۱۱ توسط لوئیس شورلت و ویلیام سی. دورانت تأسیس شد. شرکت شورلت در سال ۱۹۱۸ توسط کمپانیجنرال موتورز خریداری گردید.

شورلت در طول سال‌ها فعالیت در صنعت خودروسازی ، مدل‌های مشهوری را به بازار خودروی جهان عرضه کرد ، که از شناخته شده‌ترین آن‌ها می‌توان به : ایمپالا ، کامارو ، اکسپرس ، ولت ، کروز ، کلرادو ، تاورا ، تراکر ، بلیز ر، ساب‌اوربان ، سلبریتی ، نوا ، لومینا ، مونت کارلو ، مونتانا ، ون ، وگا ، کاوالیر ، کاپریس ، کودیاک و کوروت اشاره نمود.

نام اتومبیل‌های این کمپانی ، از نام راننده موفق سوئیسی ؛ لوئیس شورلت گرفته شده‌است. او در سال ۱۸۷۸ در کشور سوئیس از پدر و مادر فرانسوی زاده شد و بعدها در آنجا به کار در یک کمپانی مورس پرداخته و سپس با برادران خود، بنام‌های آرتور و گاستون تصمیم گرفت به کانادا مهاجرت کند.

وی سپس وارد ایالات متحده گردید. در شهر نیویورک امکان کار بر روی اتومبیل‌ها و کامیون‌های کارخانه ویلیام والتر برای لوئیس فراهم آمد. او سپس شروع به کار در کارخانه‌های متعدد کرد و توانست خود را به‌عنوان یکی از بهترین رانندگان مسابقات نشان دهد و همین امر باعث شد ، تا توجه ویلیام سی. دورانت - مؤسس کمپانی جنرال موتورز - به وی جلب شده و دورانت او را به عنوان راننده جنرال موتورز استخدام کند.

لوئیس شورلت و ویلیام دورانت ، اتومبیل جدیدی به سبک اتومبیل‌های فرانسوی طراحی نموده و نام آن را شورلت گذاشتند. در سال ۱۹۱۱ نمونه کلاسیک و شش سیلندر این مدل برای عرضه به بازار ایالات متحده ، تولید شد. در سوم نوامبر آن سال ، کارخانه شورلت موتور تأسیس شد و ۲٫۹۹۹ دستگاه از این خودرو را ، در همان سال تولید کرد.

شرکت میسون موتور که قبلاً تحت نظارت دورانت بود ، به شورلت واگذار گردید و در سال ۱۹۱۳ این دو کمپانی در هم ادغام شدند. در ۱۹۱۳ اتومبیل چهار سیلندر بی‌بی در دو مدل یک سرنشینه و مدل سلطنتی ، در رنگ‌های آبی و سفید تولید شد. طرح رنگ آمیزی این خودرو، از روی کاغذ دیواری هتلی که دورانت در فرانسه در آن اقامت داشت، الهام گرفته شده بود.

در سال ۱۹۱۳ لوئیس شورلت و دو نفر دیگر، بنام‌های وی. آر هفلر و جی‌بویز تصمیم گرفتند، تا کارخانه تولید موتورهای هوایی شورلت را تأسیس کنند. اما این کارخانه در همان آغاز کار، ورشکست گردید و در سال ۱۹۴۱ ، لوئیس شورلت به صورتی مرموز ، کشته شد و راز قتل او در پرده‌ای از ابهام باقی‌ماند.

در سال ۱۹۱۴ نام کمپانی به مکس‌ول موتور تغییر کرد و در شهر نیویورک تعداد ۵٫۰۰۵ دستگاه خودرو تولید شد و در همین سال ، مدل دیگری نیز به نام شورلت ۴۹۰ و با قیمت ۴۹۰ دلار به بازار عرضه شد.

طی دو سال شمار ۷۰٫۷۰۱ دستگاه از این خودرو به فروش رفت و در سال ۱۹۱۷ اولین اتومبیل اسپورت بدون سقف این کمپانی نیز ساخته شد. در ۱۹۱۸ شورلت شروع به تولیدات تجاری مانند کامیون کرد.

در ۱۹۱۹ شرکت شورلت به دو بخش کمپانی دورانت و بخش جنرال موتورز تقسیم شد و تا قبل از جنگ جهانی دوم، معادل ۱۴۹٫۹۰۴ دستگاه اتومبیل تولید نمود.

در ۱۹۲۱ یعنی بعد از جنگ به علت کمبود سرمایه پنج میلیونی ، کمپانی شورلت تا مرز سقوط و ورشکستگی پیش رفت ، اما پیش از آن در سال ۱۹۱۱ نیز با این وضع مواجه شده بود ، که با مدیریت خوب ویلیام دورانت در مدتی کمتر از ده سال ، به یکی از بزرگترین کارخانجات اتومبیل‌ سازی جهان تبدیل گشت.

اخبار مرتبط