رولز رویس

تاریخچه

Rolls-Royce

معرفی شرکت خودرو سازی رولز رویس موتور کارز

 

رولز رویس موتور کارز یک شرکت خودرو سازی بریتانیایی است ، که در زمینه مهندسی ، طراحی ، تولید و توزیع خودروهای لوکس فعالیت می‌ نماید. این شرکت در سال ۱۹۰۶ توسط چارلز رولز و هنری رویس ، تحت نام رولز - رویس لیمیتد تأسیس شد.

شرکت رولز - رویس از سال ۱۹۱۴ بخش طراحی و تولید موتورهای هواگرد را نیز به خط تولید کارخانجات خود اضافه کرد. در سال ۱۹۷۱ برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت رولز - رویس ، دارایی‌ های این شرکت از سوی دولت بریتانیا ، ملی اعلام شد ، سپس در سال ۱۹۷۳ شرکت رولز - رویس به دو شرکت تفکیک شد و بخش خودرو سازی رولز - رویس موتورز نام گرفت و بخش هوا فضای آن نیز تحت عنوان رولز - رویس هلدینگ ثبت گردید.

در ۱۹۸۰ مدیریت رولز - رویس موتورز به شرکت ویکرز سپرده شد. در ۱۹۸۷ توسط گروه فولکس‌ واگن خریداری شد ، که در نهایت در سال ۱۹۹۸ به ب‌ ام‌ و واگذار گردید و نام آن نیز به رولز - رویس موتور کارز تغییر پیدا کرد. این شرکت هم‌ اکنون به عنوان زیرمجموعه‌ ای از شرکت خودرو سازی ب‌ ام‌ و به‌ شمار می‌ آید.

ریشه‌ های تأسیس رولز رویس به اواخر سال ۱۹۰۳ و اوایل ۱۹۰۴ باز می‌ گردد ، که این شرکت ، اولین کارخانه تولید خودروی خود را ، با مشارکت هنری رویس و چارلز رولز در شهر منچستر راه‌ اندازی نمود. این شرکت در آغاز فعالیتش با نام رولز - رویس لیمیتد ثبت گردید.

فردریک هنری رویس پسر یک آسیابان بود ، که در کارش ورشکست شده بود. وی که کوچک‌ ترین فرزند خانواده بود ، بعد از ورشکستگی شرکت اجاره‌ ای پدر و مرگ وی ، تأمین بخشی از هزینه چهار خواهر و برادر دیگر خود را به عهده گرفت. سپس در خط آهن شمال بریتانیا ، شروع بکار کرد.

وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق می‌ پرداخت و این مطالعه و گرایش به سوی مسایل فنی سبب گردید تا با یک شرکت مهندسی برق رابطه برقرار کند. سه سال بعد از گذراندن مدت کوتاهی در یک شرکت قطعه‌ سازی به لندن بازگشت و در شرکت نور و قدرت الکتریکی استخدام شد. وظیفه وی در این شرکت تأمین روشنایی و نور خیابان‌ های لیورپول بود. قبل از تأسیس شرکت مهندسی برق و الکتریکی خود ، در منچستر با سرمایه اندکی که پس‌ انداز کرده بود - حدود۷۰ پوند - شرکتی برای تأمین برق در کارگاه‌ ها به نام لل‌ اچ رویس را پایه‌ گذاری و تأسیس کرد. در این شرکت بود که دینام و جرثقیل‌ های الکتریکی را ساخت و با سرمایه به دست آمده توانست کارخانه خود در منچستر را تأسیس کند و توجه خود را معطوف ساخت موتور اتومبیل نماید.

 

 

 

 

مدل ها

اخبار مرتبط