دوج

تاریخچه

Dodge

معرفی شرکت خودرو سازی دوج یا داج

 

داج یک شرکت خودروسازی آمریکایی است ، که در سال ۱۹۰۰ توسط جان فرانسیس داج و هوراس الجین داج تأسیس شد. این شرکت امروزه از زیرمجموعه‌های شرکت خودروسازی کرایسلر به‌ شمار می‌آید.

شرکت داج هم‌اکنون تولیدکننده خودروهای مینی‌ون و اس‌یووی است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر آبرن هیلز، میشیگان قرار دارد. پس از خریداری شرکت کرایسلر ، توسط شرکت فیات ، داج نیز به فیات واگذار گردید و در حال حاضر توسط گروه فیات کرایسلر ، مدیریت می‌شود.

شرکت اتومبیل سازی داج در سال ۱۹۰۰ توسط برادران داج به نام‌های جان فرانسیس داج و هوراس الجین داج ، در شهر دترویت ، میشیگان تأسیس شد. این شرکت در سال‌های نخست فعالیت خود ، قطعات مختلف اتومبیل را برای شرکت‌های فورد و اولدزموبیل تولید می‌نمود. نخستین خودروی ساخت این شرکت ، با موتور ۴ سیلندر ، در سال ۱۹۱۴ تحت عنوان داج مدل ۳۰ تولید و عرضه شد.

داج در سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۴ خودروهایی در کلاس «ماسل کار» تولید کرد. یک ماسل کار (یا خودروی عضلانی) در کامل‌ترین تعریف یک خودروی سایز متوسط، چهار نفره ، دارای توانایی‌هایی حرکتی در حد مشخص ، مجهز به یک موتور وی-۸ بلوک بزرگ و قیمت مناسب می‌باشد ، به طوری که قابل خریداری توسط اکثر افراد جامعه بوده و مثل بسیاری از خودروهای اسپرت منحصر به قشر خاصی از جامعه نباشد.

تعریف دقیق تنها شامل خودروهای سایز متوسط می‌شود. در واقع تا سال ۱۹۶۴ از مدل‌های سایز متوسط خبری نبود. قبل از آن سازندگان با افزایش قدرت و توانایی‌های مدل‌های فول سایز ، آن‌ها را تبدیل به ماسل کار می‌کردند. به همین خاطر در ابتدا خودروهای فول سایز تقویت شده توسط کمپانی داج، ماسل کار نامیده می‌شدند.

علاوه بر مدل‌های فول سایز و سایز متوسط ، مدل‌های کوچکی هم بودند که توانایی‌های خود را به رخ بقیه می‌کشیدند. این مدل‌های جدید به اصطلاح پونی کارز نام گرفتند. (که به معنی اسب کوچک می‌باشد) این خودروها تنها در صورتی جزو دستهٔ ماسل کارز قرار می‌گیرند که توانایی‌های آن‌ها در بالاترین حد ممکن و در حد ماسل کارهای واقعی باشد.