جگوار

تاریخچه

Jaguar

معرفی شرکت خودرو سازی جگوار کارز

 

جگوار کارز یک شرکت خودرو سازی بریتانیایی و چند ملیتی است ، که دفتر مرکزی آن در شهر وایتلی ، کاونتری ، در کشور انگلستان قرار دارد. این شرکت هم‌ اکنون زیرمجموعه‌ ای از گروه خودروسازی جگوار لندرور به‌شمار می‌آید ، که خود از شرکت‌های تابعه کمپانی هندی تاتا موتورز می‌باشد.

جگوار در سال ۱۹۲۲ تحت نام سوالو سایدکار کمپانی ، توسط ویلیام لیونز تأسیس شد. این شرکت پس از جنگ جهانی دوم به جگوار تغییر نام داد. در ۱۹۳۴ اتومبیل‌های تولید شده توسط شرکت جگوار ، ابتدا با نام اس‌ اس و اندکی بعد تحت نام اس‌ اس جگوار ، به بازار عرضه شدند. این شرکت در ۱۹۶۶ به بریتیش موتور هولدینگز فروخته شد.

دو سال بعد ، در ۱۹۶۸ جگوار با لیلاند موتورز ادغام گردید و شرکت جدید بریتیش لیلاند نام گرفت. شرکت خودروسازی جگوار در سال ۱۹۷۵ توسط دولت بریتانیا ، ملی اعلام شد. در ابتدای دهه ۱۹۸۰ روند خصوصی‌ سازی در این شرکت آغاز گردید ، که سرانجام در پی جدایی از بریتیش لیلاند ، با نام کنونی ، یعنی جگوار کارز به ثبت رسید. در سال ۱۹۸۴ شرکت جگوار موفق شد که به عنوان یک شرکت مستقل وارد بازار بورس لندن گردد ، ولی در سال ۱۹۹۰ تمامی سهام آن ، توسط شرکت آمریکایی فورد خریداری شد و برای قریب به دو دهه تحت مدیریت فورد ، به فعالیت ادامه داد.

در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۰۸ شرکت تاتا موتورز ، جگوار را از فورد خریداری نمود. سپس با ادغام لندرور و جگوار ، گروه جگوار لندرور را راه‌اندازی کرد. هم‌اکنون جگوار کارز به همراه لندرور و رنجرور ، تحت مدیریت گروه جگوار لندرور فعالیت می‌کند.

شرکت جگوار همواره یکی از فعال‌ ترین خودروسازها در زمینه طراحی و ساخت خودروهای لوکس سفارشی می‌باشد ، که بارها برای الیزابت دوم ، چارلز ، شاهزاده ولز و سران سیاسی سایر کشورها ، اتومبیل‌ های سفارشی تولید کرده‌ است. در سال‌های اخیر نیز شرکت جگوار اقدام به ساخت خودرو برای نخست‌ وزیر بریتانیا نموده است. آخرین خودروی تولید شده توسط این شرکت ، مدل جگوار ایکس‌ جی می‌باشد ، که در ماه مه سال ۲۰۱۰ عرضه شده‌است.

 

مدل ها

اخبار مرتبط