تسلا

تاریخچه

Tesla

معرفی شرکت خودرو سازی تسلا موتورز

 

تسلا موتورز یک  شرکت خودرو سازی آمریکایی و تولید کننده خودروهای برقی و قطعات مورد نیاز ترن‌ های برقی است.

شرکت تسلا همچنین تولید کننده پکیج‌ های باتری لیتیم - یون برای سایر خودروسازها ، نظیر تویوتا و دایملر آ گ است.

شرکت تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط ابرهارد جفری استریل و مارک تارپنینگ تأسیس شد. ایلان ماسک هم‌ اکنون به‌ عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌ کند. سهام تسلا در بازار بورس نزدک معامله می‌ شود.

کمپانی خودرو سازی تسلا موتورز در ژوئیه ۲۰۰۳ میلادی ، توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تأسیس شد. هر دو نقش‌ های فعالی در توسعه اولیه شرکت پیش از حضور ایلان ماسک داشتند. ماسک در فوریه ۲۰۰۳ به هیئت مدیره پیوست.

در ژوئن ۲۰۰۹ تسلا ۲۴۶۵ میلیون دلار آمریکا وام با سود را از وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا دریافت کرد. این بودجه بخشی از برنامه ۸ میلیارد دلاری وام به تولید خودروهای با تکنولوژی پیشرفته  بود و از تولید تسلا مدل اس و نیز فناوری پاوِرتِرِین حمایت کرد.

نخستین تولید تسلا ، خودروی تمام‌ برقی تسلا رودستر است. این خودرو نخستین خودرویی است که از باتری یون لیتیمی در بازه بیشتر از ۳۲۰ کیلومتر (۲۰۰ مایل) برای هر شارژ استفاده می‌ نماید.

نوع اسپرت این مدل ، شتاب صفر تا صدی معادل ۳٫۷ ثانیه را دارا است. در فاصله سال‌ های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ این شرکت تعداد ۲٫۲۵۰ دستگاه رودستر تسلا را در ۳۱ کشور به فروش رساند.

در سال ۲۰۱۶ تسلا بیش از ۷۶ هزار خودرو تولید کرد.

در سه‌ ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۲۵ هزار دستگاه خودروی الکتریکی عرضه کرده‌ است.

در آوریل سال ۲۰۱۷ گروه خودرو سازی برای با پیشی گرفتن از شرکت جنرال موتورز ارزشمند ترین شرکت خودرو سازی در بازار بورس سهام در آمریکا (نزدک) شد. به طوریکه ارزش کل سهام تسلا به رکورد ۵۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید و از ارزش سهام ۴۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری جنرال موتورز بالاتر رفت. علت این رشد سهام ، افزایش محبوبیت خودروهای الکتریکی ، بهبود عمر باتری‌ های آنها و تقاضا برای خرید این نوع خودروها بوده‌ است.

هم‌ اکنون تنها ، ارزش سهام دو شرکت گروه فولکس‌ واگن آلمان و تویوتا ژاپن بالاتر از این شرکت قرار دارد.

مدل ها