آکورا

تاریخچه

Acura

معرفی شرکت خودرو سازی آکورا یا آکیورا

 

آکورا یک شرکت خودرو سازی ژاپنی است که تولید کننده انواع خودروهای لوکس ، اسپورت و سدان اسپورت شرکت هوندا می باشد.

اواسط دهه ۸۰ میلادی بود که خودروسازان ژاپنی پتانسیل موجود در بازار آمریکا را به خوبی درک کردند و با خلق برندهای لوکس و اسپرت مستقیماً بازار این کشور را هدف گرفتند.

شرکت آکورا رقیب اول شرکت‌هایی همانند لکسوس ، اینفینیتی و بی ام و در تولید خودروهای لوکس است.

شرکت آکورا در سال ۱۹۸۶ فعالیتش را آغاز نمود. خودروهای لوکس این شرکت از سال ۱۹۸۶ در ایالات متحده آمریکا ، کانادا و هنگ کنگ و از سال ۲۰۰۴ در مکزیک و از سال ۲۰۰۶ در چین عرضه شد. 

همچنین آکورا از پایان سال  ۲۰۰۸ در روسیه عرضه گردید.

آکورا نخستین شرکت ژاپنی است ، که تولید اتومبیل‌های لوکس را در دستور کار خود قرار داد. پیش از شکل‌گیری برند آکورا، هدف اول شرکت‌های خودروسازی ژاپنی، تولید خودرو با حداقل هزینه بود. امروزه بزرگترین رقبای آکورا ، دو شرکت لکسوس (با مدیریت تویوتا) و اینفینیتی (با مدیریت نیسان) می باشند.

دفاتر مرکزی این شرکت در شهرهای میناتو و توکیو در ژاپن و  تورانس و کالیفرنیا در ایلات متحده آمریکا قرار دارند.

از خودروهای تولید شده توسط آکورا می توان به : آکورا RDX ، آکورا TL ، آکورا CSX ، آکورا MDX ، آکورا EL ، آکورا ویگور و آکورا لجند اشاره نمود.

نکته جالب دربارهٔ برند ژاپنی آکورا این است که در خود ژاپن عرضه نمی‌شود و تلاش‌ها در سال ۲۰۰۸ برای عرضه آن به ژاپن هم بی‌نتیجه ماند.

آکورا پس از تأسیس ابتدا در بازار آمریکا دو خودروی لجند و انتگرا که به ترتیب مدل‌های بهسازی شده هوندا آکورد و هوندا سیویک بودند را عرضه کرد که در همان سال اول به تعداد ۱۰۹ هزار دستگاه فروخته شدند و در سال بعد هم به انتخاب مجله موتور ترند مدل کوپه لجند برنده جایزه بهترین خودروی وارداتی آمریکا شد. اما آنچه در دهه ۹۰ آوازه آکورا را جهانی کرد کوپهٔ NSX بود.

در سال ۲۰۰۰ آکورا اولین خودرویی که به هیچ‌کدام از مدل‌های هوندا وابسته نبود را عرضه کرد. این خودرو هم خودرویی نبود جز آکورا MDX .

بعدها مدل‌های فراوانی خودروی مستقل از هوندا توسط آکورا طراحی شد اما پرفروش‌ترین خودروها شاسی بلندهای MDX و RDX و ZDX بودند.برخلاف عقیده اکثر منابع نخستین شاسی بلند کوپه آکورا ZDX است نه بی ام و X6 .

مدل ها